Luky a kuše

Luky a kuše patria medzi najstaršie zbrane, ktoré boli používané na lov, obranu a vojnu už v staroveku. Výroba a používanie týchto zbraní sa výrazne vyvíjalo v priebehu času a dnes existuje mnoho druhov a typov lukov a kuší.

 

Luky sú zbrane, ktoré používajú pružnosť materiálu, z ktorého sú vyrobené, na to, aby vystrelili šíp. Najbežnejším materiálom, z ktorého sa luky vyrábajú, je drevo, ale existujú aj luky z kovu, skla, kompozitných materiálov a iných materiálov. Luk má obvykle dva ramená spojené tiahnami a šnúrami, ktoré slúžia na natahovanie luku. Šípy, ktoré sa ku luku používajú, majú rôzne tvarovanie a používajú sa na rôzne účely.

 

Kuše sú podobné lukom, ale majú rovnú pažbu a sú dlhšie ako luky. Kuše sú zvyčajne vyrobené z dreva, kovu a iných materiálov a majú taktiež tiahla a šnúry na natahovanie. Kuša používa mechanickú silu na vystrelenie šípu. Hlavným rozdielom medzi kušou a lukom je to, že kuša je jednoduchšie ovládateľná a má lepšiu presnosť na dlhé vzdialenosti. Kuše sa používali na lovenie a obranu, ale aj vo vojne.

 

Luky a kuše sú stále používané na lovenie a športové účely, ako je napríklad lukostreľba. Tieto zbrane sa tiež používajú v armádach a políciách na rôzne účely, ako je napríklad dohľad a kontrola hraníc, a niekedy aj ako náhrada za strelné zbrane. V mnohých kultúrach sa luky a kuše považujú za symbol tradičnej kultúry a zručnosti.